Стало відомо про багатомільйонні премії співробітників Мін’юсту

У цивілізованому світі з корупцією борються двома шляхами: посилюючи покарання і збільшуючи розмір заохочення

Як пише “Стіна“, в Україні з покаранням поки не склалося (точки в розслідуваннях спеціалізованих правоохоронних органів так чи інакше повинні ставити суди). А ось із заохоченням, судячи за деякими декларацій, справи йдуть значно краще.

ЗАРПЛАТА

Порівняно невисока зарплата хіба що у патрульних поліцейських і слідчих районних відділів Національної поліції. Незважаючи на те, що вони отримують щомісяця близько 10 тисяч гривень, назвати таку зарплату гідною складно. Особливо з урахуванням того, що в невеликих містах поліцейські, як і раніше, за свої гроші купують папір і картриджі для принтерів, а іноді навіть заправляють службове авто. Тобто значна частина зарплати поліцейського йде на витрати, пов’язані з виконанням службових обов’язків.

Для порівняння: в новоутворених Національному антикорупційному бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратурі заробітна плата стартує з 30 тисяч і закінчується 150 тисячами гривень на місяць для керівництва органів. Гідна зарплата для тих, хто бореться з корупцією, чи не так?

Судді також відкусили свою порцію пирога. Зарплата з усіма надбавками служителя Феміди звичайного районного суду обласного центру в середньому досягає 130 тисяч гривень, судді Вищого та Апеляційних судів заробляють від 150 до 200+ тисяч гривень. Трохи менше встановлена зарплата прокурорам Генпрокуратури та керівників регіональних прокуратур. З усіма надбавками і винагородами вона становить від 70 до 150 тис. грн.
Самим дивним відкриттям для мене нещодавно стала зарплата членів Вищої ради правосуддя (колишня Вища рада юстиції). У реєстрі декларацій без проблем можна виявити, що деякі члени ради отримали приблизно по півмільйона гривень зарплати за один (!) місяць. Як пояснили в самій Раді, такий рівень грошових виплат пов’язаний з видачею відпускних, а також допомоги на оздоровлення.

Назвати такі виплати доцільними не повертається язик: особливо після недавнього скандалу, коли ОРУ перекрутив норму Конституції на свій лад. Нагадаю, члени Ради тоді вирішили, що затримувати суддів без їх дозволу є грубим порушенням конституційних гарантій недоторканності судді (судова реформа виключає таку норму у випадку затримання судді безпосередньо під час вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину).

ПРЕМІЇ

Напевно, всі пам’ятають скандал, пов’язаний з преміями керівництву Національного агентства з питань запобігання корупції. Пані Корчак преміювала сама себе на сотні тисяч гривень, за що НАБУ могло порушити кримінальну виробництво, якби не позиція Кабміну.

Після вибору курсу на Європу і в рамках боротьби з корупцією головним механізмом її запобігання стало підвищення зарплати.

Винагороди працівникам Мін’юсту

Але керівництво НАЗК – зовсім не виняток. Нещодавно, наприклад, з’ясувалося, що в. а. голови Укравтодору Славомір Новак отримував зарплату з надбавкою 900% – приблизно 700 тис. грн. Крім нього, судячи з реєстру декларацій, деякі співробітники Міністерства юстиції преміями отримували більше мільйона гривень одноразово. Я випадково подумав, що тут криється якась помилка: чоловік хотів вказати отримані копійки, а вийшли мільйони, – тому відправив запит до Мін’юсту. Перший, правда, був вдало проігнорований. Зате на другий відповідь таки прийшов.

Отже, в 2017 році 8 працівників Мін’юсту отримали нагородами понад 23 мільйонів (!) гривень.

Як виявилося, в одній з прийнятих змін в рамках реформи правосуддя були встановлені наступні винагороди:

2% від стягненої суми або вартості майна боржника, яке передане стягувачу за виконавчим документом державному виконавцю;

0,5% стягненої суми або вартості майна боржника, яке передане стягувачу за виконавчим документом керівника органу державної виконавчої служби та його заступникам.

Так, у Мін’юсті повідомили, що з вересня 2016 року органами державної виконавчої служби стягнуто майже 745 мільйонів гривень виконавчого збору, які були переведені в державний бюджет. Згідно з інформацією відомства, за 9 місяців 2016 року всього було стягнуто та перераховано до бюджету 1,5 млрд грн, а з жовтня до червня 2016 2017 року – 1,8 млрд грн.

Найбільшу винагороду із загальної суми отримав головний держвиконавець відділу примусового виконання рішень департаменту виконавчої служби Мін’юсту Іван Нещадим – 8 млн 862 тис. 19 грн (~341 тис. доларів).

У самому Міністерстві, ймовірно, також злякалися такої цифри, яка явно перевищує зарплату як президента, так і прем’єр-міністра, і тому підкреслили, що вже розмірковують над внесенням змін щодо обмеження максимального розміру таких винагород. Не здивуюся, якщо це питання підняли саме після двох наших запитів.